کد خبر: 3805933
تاریخ انتشار: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
گروه فرهنگی ــ مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم از برگزاری نشست تخصصی «نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم» خبر داد.
نشست تخصصی«نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم» برگزار می‌شودبه گزارش ایکنا از قم، سیده‌شبنم فاطمی، مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاد دانشگاهی قم سوم اردیبهشت در جمع خبرنگاران گفت: پدیده‌های معمارانه، متاثر از عوامل مختلف و گوناگونی هستند؛ عواملی همچون جامعه‌شناختی، مسائل فرهنگ شهر، مسائل مدیریت شهر، مسائل اقتصاد شهر و... به همین خاطر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی، تصمیم به برگزاری نشست‌هایی تخصصی مبتنی بر تجربه‌های واقعی در «کافه گفتگو» این مرکز دارد، تا در حین این گفتگوها پدیده‌های مختلف شهر قم را از چند منظر بررسی کند.
مدیر مرکز تخصصی معماری و شهرسازی جهاددانشگاهی قم ادامه داد: «نمای رومی؛ توطئه فرهنگی یا خواست مردم»، نخستین نشست از این سری برنامه است، به نظر می‌رسد که مسئله طراحی نمای یک ساختمان، یک اتفاق کاملا معمارانه محسوب می‌شود و اکثر معماران هم به این نظر اهتمام دارند، ولی می‌دانیم موضوع نمای رومی با ابلاغ مصوبه‌ای از سوی شهرداری ممنوع اعلام می‌شود، یعنی تبدیل مسئه‌ای معمارانه، به تصمیم مدیریتی. 
وی افزود: همچنین در اسفند 97، ریاست شورای شهر، در یک سخنرانی، از نگرانی مراجع و بزرگان حوزه در مورد نمای رومی صحبت می‌کند، یعنی پای مسئله به حوزه دین و فرهنگ هم باز می‌شود و از طرفی شاید جریان سرمایه‌داری و اقتصاد شهر، موافق گسترش این نوع نما است.
فاطمی گفت: در این نشست که روز چهارشنبه، 3 اردیبهشت‌ماه از ساعت 18 الی 20 در دانشگاه علمی ـ کاربردی جهاددانشگاهی برگزار می شود کارشناسان به ارائه آرا و نظرات خویش می پردازند، سحر احدی(معمار)، روح‌الله امرللهی(عضو ‌شورای شهر قم)، داوود صفا(جامعه‌شناس) و علی حسینی (فعال فرهنگی) کارشناسان حاضر در این نشست هستند.
وی گفت: علاقه‌مندان به منظور دریافت جزئیات این نشست به کانال مجله تخصصی انارستان به نشانی  @anarestan_arch  مراجعه کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: