کد خبر: 3638750
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
مدیر کانون خورشید خبر داد:
گروه حوزه‌های علمیه: مدیر کانون خورشید با تاکید بر احیای ایام غدیریه و جهانی‌کردن آن از ایجاد بانک جامع پاسخ به شبهات غدیر همچنین ساخت 15 مسجد غدیری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مشکوری، مدیر کانون خورشید امروز 14 شهریورماه در نشستی خبری به تشریح فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده برای ایام غدیریه پرداخت و گفت: این مجموعه پنج سال است که به عنوان اولین کانون در زمینه صحیفه سجادیه و غدیر در حال فعالیت است.

وی ادامه داد: رهبری فرمودند غدیر در کشور غریب است؛ لذا این مجموعه با اخذ مجوز از پنج سال قبل فعالیت خود را با رویکرد رسانه‌ای آغاز کرد و در طول این مدت نیز اتفاقات خوبی انجام شده است.

مشکوری تصریح کرد: در بخش فرهنگی 5 فرهنگ غدیری را احیاء کرده‌ایم که احیای نماز عید سعید غدیر اولین اقدام صورت گرفته بود و مجلاتی نیز در این زمینه منتشر شد.

مشکوری با اشاره به احیای زیارت غدیریه امام هادی(ع) بیان کرد: این زیارت مشحون از عبارات زیبای امام هادی(ع) است؛ این زیارت در کشور و در عرصه رسانه‌ای مطرح و مجله زیارت خورشید نیز در این راستا منتشر شد.

وی با اشاره به احیای اطعام در این مجموعه عنوان کرد: با ارتباط خوبی که با رسانه ملی صورت گرفت اطعام در غدیر، پژواک رسانه‌ای گرفت و اطعام امروز به یک اهتمام جدی برای بسیاری از نهادها تبدیل شده است.

مشکوری ادامه داد: از دیگر کارهای صورت‌گرفته غدیریه‌سرایی و مجالش شعر و شادی بوده است؛ این مسئله سال‌هاست که در میان شاعران آئینی مطرح شده و در حال ترویج آن هستیم، همان طور که در زمان ائمه(ع) نیز مجالس شعرخوانی در این عرصه وجود داشته است.

مدیر کانون خورشید به احیای آداب و رسوم غدیر اشاره کرد و گفت: مجله «رسم خورشید» در این زمینه چاپ و 40 رسم غدیری مطرح و تبیین شده است که از جمله آن می‌توان به صله رحم و عیدی دادن و ... اشاره کرد.

مشکوری تصریح کرد: سایت ابلاغ نیز ایجاد و تمامی فعالیت‌های کانون خورشید در این سایت منعکس شده و موفقیت‌هایی نیز در کسب رتبه های برتر رسانه‌ای داشته است.

وی با اشاره به فعالیت پژوهشی سه‌ساله در زمینه کتاب الغدیر عنوان کرد: این فعالیت پژوهشی منجر به ایجاد سایت «اکمال» شده است.

وی از برگزاری دوره‌های آموزشی برای طلاب با موضوع غدیر خبر داد و افزود: به لطف کار پژوهشی که روی کتاب الغدیر انجام و 11 هزار فیش رسانه‌ای در این زمینه جمع‌آوری شد مقرر شد تا این مجموعه فیش‌ها در قالب کتاب‌هایی با رویکرد هنری نیز منتشر شود.

مشکوری ادامه داد: کتاب الغدیر در این مجموعه پژوهشی فراوری و برای رده‌های سنی مختلف بازنویسی شده است؛ به عنوان مثال برای کودکان هشت داستان از الغدیر انتخاب و به زبان روز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین دانشمند بازنویسی شده است و به عنوان «لحظه‌های دلپذیر؛ قصه‌های الغدیر» رونمایی خواهد شد.

وی افزود: این کتاب به سبک گلستان سعدی به نثر و نظم نوشته شده است و با طراحی ویژه‌ای که صورت گرفته منتشر و  مخاطبان زیادی هم خواهد داشت.

وی از رونمایی کتاب «دویدن تا مردی که جلوتر است» در قالب رمان خبر داد و عنوان کرد: این کتاب بر اساس آیات و روایاتی است که علامه امینی استخراج و در الغدیر آورده است. این کتاب دارای دو بخش است؛ بخش اول قصه و رمان امروزی است و بخش دوم نیز به قصه‌هایی که در زمان غدیر رخ داده پرداخته است و تلفیقی از خیال و واقعیت است.

مدیر کانون خورشید تصریح کرد: کتاب سومی که امروز رونمایی می‌شود کتبی با عنوان «ایده‌هایی با شال سبز» است که در آن 300 ایده برای تکریم عید غدیر در 12 بخش ارایه شده و هر ایده نیز با بیان زمان و مکان اجرا و مخاطب و محتوایی منبعث از سیره اهل بیت(ع) استخراج شده است.

وی با بیان اینکه غدیر در کشور مهجور است و راه‌هایی که می‌توان این عید را احیاء کرد متکی به ایده‌هایی است که از اذهان علاقه‌مند متصاعد می‌شود و اگر در کشور ساری و جاری شود غدیر احیاء خواهد شد.

مشکوری بیان کرد: کانون خورشید در طول 5 سال رویکرد رسانه‌ای را به سرانجام رسانده است و کاملا آتش به اختیار و بدون وابستگی مالی به نهادی فعالیت کرده است و چون مجموعه‌ای بانی‌محور بوده است، این فعالیت‌های 5 ساله را اجرا کرده‌ایم و در برنامه 5 ساله دوم رویکرد آموزشی را آغاز خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اگر غدیر مانند عاشورا در کشور احیاء شود این رکن رکین اعتقادی شیعه، سیر صعودی ما بیش از پیش سرعت خواهد گرفت و اگر عاشورا آرام آرام به اربعین و جنبش میلیونی تبدیل شد در غدیر هم می‌توانیم شاهد این مسئله باشیم.

 مشکوری از ساخت انیمیشن «پرده آخر» خبر داد و گفت: در شرایط فعلی هیچ تولید رسانه‌ای برای عید غدیر وجود ندارد، لذا ما وارد این عرصه نیز شدیم و رسانه ملی نیز قول پخش آن را داده است؛ این فیلم در 5 بخش 20 دقیقه و در نهایت یک فیلم سینمایی 100 دقیقه‌ای پخش خواهد شد.

مشکوری از ایجاد بانک جامع پاسخ به شبهات غدیر خبر داد و بیان کرد: قریب به شش هزار شبهه در این مجموعه پاسخ داده خواهد شد و به زبان اردو نیز ترجمه می‌شود و عده‌ای از طلاب الزهراء(س) نیز علاقه‌مند هستند که به فرانسه نیز ترجمه شود که در صورت ایجاد این رخداد، کاری بدیع و نو است.

مشکوری بیان کرد: قریب به 15 مسجد غدیری در مناطق محروم ساخته شده است که البته روند آن به علت کمبود بودجه کند است.

وی افزود: قصد ما ساخت 110 مسجد بود ولی تنها موفق به ساخت 15 مسجد شده‌ایم؛ زیرا امروز هفت هزار مسجد در کشور کم داریم و  امیدوارم بتوانیم با این ایده این خلا پر شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: